İstanbul'da en kazançlı iş Taksi Plakası almak mı?

11-03-2020

Bir yatırım aracı olarak görülen taksi plakaları satarken yatırımcısına iyi para kazandırıyor çünkü değeri sürekli artıyor. Ayrıca kiralayarak da para kazanmak mümkün…

İstanbul’da bir taksi plakasının ortalama fiyatı 1 milyon 410 bin TL civarında ancak kayıtlı olduğu yere göre 2 milyon TL’ye kadar çıkabilmekte. Bu rakam 2004 yılında sadece 258 bin TL idi. Taksi plakaları tüm Türkiye’de iyi bir yatırım alanı olarak görülmesi bu fiyat artışının en büyük sebebi. Aylık kiralama ücretlerine gelecek olursak İstanbul’da bir taksi plakası kirası 6 bin TL – 8 bin TL arasında değişişiklik göstermekte.

Taksi plakasına yatırım yapanlar hiç kaybetmedikleri için farklı sektörlerden insanlar bu yatırım aracına rağbet ediyorlar. Kuyumcular, profesyonel futbolcular ve tekstilciler bu alana yatırım yapanların başında geliyor. Hatta arazi satıp özellikle İstanbul’da taksi plakası alanlar bile var.

Son verilere göre ülkemizde 70 bin taksi bulunuyor ve bunun 19 bini İstanbul’da. Bu taksilerin %60’ı mobil taksi, %40’ı ise bir durağa bağlı olarak çalışıyor.

 

 

Fiyat rekoru İstanbul’da

Taksi plakasının en pahalı olduğu il İstanbul. En yüksek fiyat 1 milyon 900 bin TL. İstanbul’un uzak ilçelerinden Şile’de ki en düşük fiyat ise 999 bin TL. Bu fiyatlarda pazarlık payları mevcut. İstanbul’u Bursa izliyor. Orada taksi plakası fiyatları 700 bin TL, aylık kiraları ise 2 bin 250 TL civarında. İzmir, Eskişehir ve Kocaeli’nde fiyatlar ortalama 650 bin TL, kiralar da 900 – 2 bin TL arasında değişiyor. Ankara’da aylık kira bedelleri 750 TL, plaka fiyatı da 520 bin TL.

Türkiye’de ki en ucuz taksi plakası fiyatı bin 750 TL ile Yozgat ilinde mevcut. Kısacası tüm illerde taksi plakası almak ve kazanmak mümkün…

Hisseli taksi plakası almak da mümkün

İstanbul’da tıpkı altın almak gibi, çeyrek, yarım, tam ve bijon olarak hisseli taksi plakası satışı da yapılıyor. 1 milyon 500 bin TL gibi rakamı bu şekilde bölüşerek plaka alabilir, kiraya verdiğinizde yine pay oranında bölüşerek gelir sağlayabilirsiniz. İstanbul’da bir taksinin aylık kazancının 12 – 15 bin TL olduğu belirtiliyor. Ama taksi hem gündüz hem de gece çalışırsa bu parayı kazanması mümkün oluyor.

Taksi plakası sahibi olmak prestij sağlıyor

Sektör temsilcileri taksi plakasının altından daha çok değer kazanan bir yatırım aracı olduğunu vurguluyorlar. Getirisi ise ekonominin gidişatı ile doğru orantılı olarak değişim gösteriyor. Kötü süreçlerde düşüyor ama kısa zamanda toparlanıyor. İşler yolundaysa da değer kazanıyor. Taksi ruhsatı sahibiyseniz banka kredisi alma işleriniz de kolaylaşıyor.

Bloğumuzu beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşabilirsiniz.
Bitcoin ile Taksi Plakası almak mümkün mü?
Bitcoin ile Taksi Plakası almak mümkün mü?
Yeni taksi açıklaması sonrası taksi plakası fiyatları
Yeni taksi açıklaması sonrası taksi plakası fiyatları
İstanbul’da taksi sayısı artacak mı?
İstanbul’da taksi sayısı artacak mı?

Mail grubumuza Katılın