İstanbul’da taksi sayısı artacak mı?

13-06-2020

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da taksi sayısının yetersiz olduğunu belirterek,  taksinin sahibinin İBB olacağı yeni bir kiralama sistemi üzerinde çalıştıklarını belirtti. Yıllar sonra İstanbul’da taksi sayısı artacak mı?

 

İstanbul’da en son taksi plakası 1990 da verildi ve nüfus 7,4 milyondu. 30 yıl sonra nüfusu yaklaşık 2,5 kat artan kentte taksi sayısı hala aynı. Sıkça tartışılıp, gündeme gelen konuda yıllardır bir değişiklik olmadı.

 

Hal böyle olunca sorunların düğüm noktası olarak gösterilen taksi plaka sayısı yeniden piyasanın dilinde. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Taksi sayısının artmasına ihtiyaç var, bu konuda çalışma yürütüyoruz" dedi. Peki, kaç taksi daha piyasaya çıkacak, Ne planlanıyor? Taksiciler ne diyor?

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; "Biz kiralama modelini getiriyoruz. Taksinin sahibi İBB olacak. Kiralama modeliyle, kontrollü bir sistemle. Meclis’e getireceğiz bu konuyu" dedi.

 

İmamoğlu'nun taksi açıklamasını değerlendiren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkan Vekili Veli Yurt, "Gerçekten üzüldük. Çünkü haberimiz yoktu. Açıklamayı taksici esnafı üzüntüyle karşıladı. Çünkü yaşanan pandemi sürecinden dolayı esnafımız zaten evine zor ekmek götürüyor. Kaldı ki bu durumda taksi duraklarımızın önünde görebilirsiniz".

 

"Şu an esnafımız iş sıkıntısı yaşıyor. Bu süreçte böyle bir açıklamanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Bizim esnafımız bir bedel ödedi ve bu plakaları aldı. Son olarak bu sayı 1990'da artırıldı. Ama maalesef İstanbul'da en büyük sorun trafik. Trafik çözülse bizim İstanbul'da taksi sayımız yeterlidir" diye konuştu.

Bloğumuzu beğendiyseniz, dostlarınızla paylaşabilirsiniz.
Bitcoin ile Taksi Plakası almak mümkün mü?
Bitcoin ile Taksi Plakası almak mümkün mü?
Yeni taksi açıklaması sonrası taksi plakası fiyatları
Yeni taksi açıklaması sonrası taksi plakası fiyatları
Taksilere zam mı geliyor?
Taksilere zam mı geliyor?

Mail grubumuza Katılın